Gabinety Stomatologiczne

Zbyt częste mycie skraca życie... zębów?

W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o wyborze szczoteczki do zębów. Dziś chcielibyśmy zastanowić się nad częstotliwością ich używania. Czy istnieją negatywne dla zdrowia konsekwencje nadmiernej eksploatacji szczoteczki? Czy jest to problem, który skłania pacjentów do częstszych wizyt w gabinecie stomatologicznym?

 

Badania wpływu częstotliwości mycia zębów na choroby jelit

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie 137 osób, spośród których 83 miało problem z jelitami (IBD - Choroba Crohna oraz zapalenie jelita grubego), reszta natomiast nie miała problemów zdrowwtnych na tym tle. Okazało się, że osoby z dolegliwościami jelitowymi częściej myły zęby, częściej też używały nici dentystycznych oraz odświeżaczy do ust. Osoby te częściej również zgłaszały się do gabinetu stomatologicznego. Nie można jednak wysnuć wniosku o tym, że to zbyt częste szczotkowanie zębów jest bezpośrednią przyczyną powstania problemów jelitowych. Osoby cierpiące na IBD w związku z towarzyszącymi temu symptomami (np. suchość w ustach, wrzody, choroby przyzębia), są z natury rzeczy zmuszone bardziej dbać o higienę jamy ustnej.

W czym tkwi problem i jak go rozwiązać?


Uznaje się, że zbyt częste szczotkowanie zębów zaburza naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej, w związku z czym może to prowadzić do chorób uzębienia. Dodatkowo, zbyt mocne dociskanie szczoteczki powoduje naruszenie szkliwa, co z kolei prowadzi do powstania ubytków. Żeby uchronić się przed tego typu konsekwencjami, używajmy szczoteczek o średniej twardości włosia, pamiętając o nie nadużywaniu siły w procesie szczotkowania. Jeśli jednak masz z tym problem, powinieneś zakupić szczoteczkę miękką. Warto pamiętać, że wystarczy dwa (do trzech) myć zębów w ciągu dnia, żeby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. A w razie jakichkolwiek problemów, zapraszamy do skorzystania z usług naszych gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych w Wołominie i w Pruszkowie.

Piodent, gabinety stomatologiczne © 2013. prawa zastrzeżone.